Neden Aronya

Neden Aronya

YENİ NESİL YAŞAM MEYVESİ

Aronia süper meyve olarak bilinir.  Aronya çalı benzeri, 3-4 metre kadar büyüyen, mor üzümsü meyveleri olan bir bitki olup ilk olarak Amerika Kızılderilileri tarafından binlerce sene öğünlerinde, çetin kış şartlarında hastalıklara karşı dirençli olmak ve sağlıklı yaşamak amacı ile kullanılmıştır.  Zamanla dünyaya yayılmış olan Aronya besin içeriği ve faydaları nedeni ile sağlık yaşam ve lezzet konularına özel önem veren Avrupa’da popüler hale gelmiştir. Bu son derece değerli meyvenin ekimi Balkanlar ve Alp dağlarının el değmemiş arazilerinde yapılmaktadır. Aronya bir besin takviyesi değildir. Doğal bir meyvedir. 
C vitamini deposu aronya bitkisi
Aronya meyvesi stres, çevre kirliliği ve günlük yaşam aktivitelerinin vücudumuzda yarattığı hücrelere zarar veren serbest radikaller ile mücadele eden antioksidan polifenolik doğal karışımını içerir. Amerikan Milli Tıp Kütüphanesi tarafından yayınlanan çalışmaya göre bu antioksidanlar arasında yer alan antosiyaninlerin zararlı hücre oluşumunu engelleyebileceği, kalp-damar hastalıkları, kronik inflamasyon ve karaciğer fonksiyon gibi oksidatif strese bağlı hastalıklarla mücadeleye yardımcı olabileceğini göstermiştir.
Serbest Radikalleri Emme Yeteneği veya kısaltılmış adı ile ORAC (The Oxygen Radical Absorbance Capacity) meyve ve sebzelerin sahip olduğu antioksidan kapasitesini ölçen bir değerdir.  Serbest Radikalleri Emme Kapasitesi ile ilgili yapılan bir araştırma Aronya’yı süper üzümsü meyveler listesinin en değerlisi olarak ilk sıraya koymakta ve süper meyve olarak isimlendirilmektedir. Aronya meyvesindeki PA konsantrasyonu günlük hayatta tükettiğimiz gıdalar içerisinde en yüksek olanıdır. Koyu mor renkli, çok keskin tatlı bir meyve olup yaban ortamında salkımlı şekilde yetişmektedir ve doğal ortamlarının yanı sıra son zamanlarda kültür bitkisi olarak tarım alanlarında yetiştirilmeye başlanmıştır.

 

Aronya doğal bir meyvedir ve insan vücudunun sağlıklı kalması için meyveler arasında bilinen en yüksek Antioksidan, ORAC ve OPC değerlerine sahiptir.
Vitaronia marka aronya meyve suları Koruyucu içermez ! Sentetik boya içermez ! Aroma veya emulgatör içermez !

Aronyanın faydaları nelerdir?
Bağışıklık sistemini güçlendirebilir
Kalp ve damarları korunmasına yardımcı olabilir
Damar sertliği ile yüksek tansiyonda etkili olabileceği biliniyor,
Soğuk algınlığında antiviral etkisi mevcut,
İdrar yolları enfeksiyonuna iyi gelebilir
Ağır metallerin ve radyoaktif maddelerden bazılarının vücuttan atılmasına yardımcı olabilir

*Aronya bir gıda takviyesi ya da ilaç değildir. Bu sayfadaki yazılanlar bilgilendirme amaçlıdır.